Clocks hours Clocks minutes Clocks seconds

   Alanya'da

 
 
 

Büyüleyici Mağaralar

Son Düzenlenme Tarihi
12.05.2014
Alanya'da toprağın üstü ayrı altı ayrı güzelliktedir. Birbirinden çok farklı özelliklere sahip mağaralar ziyaret edenleri adeta büyülemektedir. Görsel güzelliğin yanısıra sağlık açısından da çok faydalı olan bu mağaraların herbiri kesinlikle görülmeye değerdir. Alanya'da keşfedilmiş onlarca mağaradan en çok bilinenleri, henüz hizmete açılmış ya da açılmamış olanları özet şeklinde buradan okumanızı tavsiye ederiz.
 
DAMLATAŞ MAĞARASI
1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı kurulması sırasında dinamit ateşlenmesiyle keşfedilen Damlataş Mağarası, Alanya yarımadasının batı çıkışının hemen altında yer almaktadır. Mağara içerisinde su damlalarının taşları şekillendirmesiyle 15 bin yılda oluştuğu tahmin edilen sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu muhteşem bir görüntü vardır. Damlataş Mağarasının uzunluğu yaklaşık 30 metre eni de yaklaşık 15 metredir. Mağaranın büyüleyici güzelliğinin yanısıra sağlık açısından da faydalıdır. Özellikle astım hastalarına iyi geldiği kanıtlanmış olan havası yaz kış 22°C sıcaklıkta, nem oranı %95'tir. Tedavi için gelen hastaların öncelikle doktordan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak başvurması gerekmektedir. Her yaş grubundan ziyaretçi alan Damlataş Mağarası'nı herkese tavsiye ediyoruz. Giriş ücretlidir.
 
DİM MAĞARASI
Türkiye'nin Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği'ne üye olan tek mağarası Dim Mağarası 1998 yılında hizmete açılmıştır. Alanya’nın 12 kilometre doğusunda, Dimçayı vadisinin doğu yamacındadır. 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilen mağaranın denizden yüksekliği 232 metredir. Damlataş Mağarası gibi sarkıt ve dikitlerden oluşan mağara biri 50 metre diğeri 360 metre uzunluğunda iki ayrı koldan dağın içinde ilerlemekte ve mağaranın dip kısmında küçük bir göl bulunmaktadır. Mağara içerisinde sıcaklık yaz kış 18°C'dir. Mağaraya, kendi aracınızla Dimçayı yolu üzerinden gidebileceğiniz gibi, kent merkezinden halk otobüsü seferleri yapılmaktadır. Giriş ücretlidir.

KORSANLAR MAĞARASI
Alanya Kalesi’nin bulunduğu tarihi yarımadanın deniz kıyısında, teknelerle gidilebilen bir mağaradır. Yarımada çevresindeki tekne turlarında gezilen ilk mağara olan Korsanlar Mağarası 10 metre genişliğinde ve altı metre yüksekliğinde girişe sahiptir ve küçük teknelerle içine girilebilir. Bir rivayete göre antik çağlarda korsanlar ganimetlerini bu mağaraya saklamışlar, hatta mağaranın içinden ganimetlerini gizli bir yolla kaleye çıkarmışlardır.
 
AŞIKLAR MAĞARASI
Tarihi yarımadanın uç tarafındaki Cilvarda burnuna yakın kısımda deniz seviyesinin biraz üstünde iki girişe sahip bir mağaradır. Tekne turlarının vazgeçilmez duraklarından birisi olan, yarımadanın bir tarafından girilip diğer tarafından çıkılabilen Aşıklar Mağarası 75 metre uzunluğundadır ve alçak tavanı sebebiyle zaman zaman eğilerek yürünmek zorunda kalınmaktadır. Çıkış noktası deniz seviyesinden 8 metre yükseklikte olup çıkışta suya atlamak gerekmektedir. Mağaranın Aşıklar ismini kimseye görünmeden başbaşa kalmak isteyen aşıklardan aldığı sanılmaktadır.
 
FOSFORLU MAĞARASI
Tarihi yarımadanın batı tarafındaki yamacında bir deniz seviyesinde, küçük teknelerin içine girebileceği bir mağaradır. Mağaranın içinde yer alan kayalar ışık etkisiyle fosfor gibi parlamaktadır. Gezi teknelerinin mola noktalarından birisi olan Fosforlu Mağarası’nın içinde yüzme imkanına bile sahip olabilirsiniz.

KADIİNİ MAĞARASI
Alanya’nın 15 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Kadıini Mağarası, Damlataş mağarasından üç kat büyük sarkıt ve dikitlere sahiptir. İçerisinde insan iskeleti ve fosil kalıntıları bulunan mağarada 1957 yılında uzmanların yaptıkları araştırma ile kalıntıların 20 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilmektedir. Mağara henüz ziyarete açılmamıştır.
 
HASBAHÇE MAĞARASI
Kent merkezine dört kilometre kuzeyinde Hasbahçe Mahallesi’nde İnişdibi mevkiinde yer alan bu mağara Damlataş Mağarası’na benzer yapıya sahip olmakla beraber dört kat kadar daha büyüktür. Hasbahçe Mağarası henüz ziyarete açılmadığı gibi oluşumu hakkında da bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. 
 
 
Etiketler
+ Arkadaşlarınla Paylaş
+ Yorumunu Yap
  Copyrights 2014 © alanyalovers.com Tüm hakları saklıdır. Hiçbir şekilde içerikler kopyalanamaz. Başka yerde kullanılamaz.
A project by ARGEYA